Freitag, 24. Mai 2013

„Irrwege eine Jahrhunderts - vom Täter zum Opfer und vom Opfer zum Täter"
Symposium in Bad Leonfelden/OÖ (Hotel Falkensteiner) vom 14. bis 16. Juni 2013

Sehr geehrte Damen und Herren!

Der Verband des Volksdeutschen Landsmannschaften Österreichs (VLÖ) wird im Rahmen der grenzüberschreitenden Landesausstellung 2013 „Alte Spuren – Neue Wege“ (Oberösterreich-Südböhmen) vom 14. bis 16. Juni 2013 im Hotel Falkensteiner in Bad Leonfelden ein Symposium unter dem Titel „Irrwege eine Jahrhunderts – vom Täter zum Opfer und vom Opfer zum Täter“ abhalten.
Der Grenzraum Oberösterreich-Südböhmen ist nachhaltig durch die Vertreibung der deutschsprachigen südböhmischen Bevölkerung und der Zerstörung von über 800 Böhmerwalddörfern nach 1945 gekennzeichnet sowie durch die Tatsache, dass tausende vertriebene Böhmerwäldler in Oberösterreich ihre neue Heimat fanden. Im Rahmen dieses Symposiums sollen die Gemeinsamkeiten und auch die Verwerfungen des 20. Jahrhunderts des oberösterreichisch-südböhmischen Grenzraums aufgezeigt werden und Wege gefunden werden, um tradierte Ressentiments und bestehende Irritationen abbauen zu können, damit tatsächlich das Europa der Regionen und das Europa der Bürgerinnen und Bürger verwirklicht werden kann.
Als VLÖ-Generalsekretär und Initiator dieses Symposiums erlaube ich mir, Ihnen anbei das geplante Ablaufprogramm und das Anmeldeformular zu übersenden, um Ihnen hinsichtlich Ihrer allfälligen Teilnahme die Terminplanung bzw. Anmeldung zu erleichtern. Wir bitten Sie, dieses Programm ebenfalls an Interessierte weiterzuleiten, die auf elektronischem Wege für uns nicht erreichbar bzw. in unserem Verteiler nicht erfasst sind.

Anmeldung:

Tel.: 01/7185905 (Fr. Schlögl)
Fax: 01/7185905-20 (bitte ausgefülltes Anmeldeformular verwenden)
Per Post: VLÖ-Haus der Heimat, Kennwort: Symposium, Steingasse 25, 1030 Wien
E-Mail
norbert.kapeller@vloe.at (bitte ausgefülltes Anmeldeformular mitsenden)
Onlineformular
www.vloe.at/anmeldeformular


Organisatorisches:

Die maximale Teilnehmeranzahl am Symposium beträgt 50 Personen. Der VLÖ ersucht aus diesem Grunde um zeitnahe Anmeldung (anhand des angefügten Anmeldeformulars bzw. gemäß der obenstehenden Informationen) bis spätestens 10. Juni 2013.

Das Symposium findet im Hotel Falkensteiner in Bad Leonfelden statt, welches sich speziell für Tagungsgäste, die an allen drei Tagen am Symposium teilnehmen und auch in Bad Leonfelden nächtigen möchten, anbietet.

Kontakt:

Hotel & Spa Bad Leonfelden
Wallseerstraße 10
4190 Bad Leonfelden
Tel.: +43 (0)7213/20687911
E-Mail: reservierung.badleonfelden@falkensteiner.com


Zusätzliche bzw. alternative touristische Angebote finden Sie auf der Website des Kurverbandes Bad Leonfeldenhttp://www.badleonfelden.at/index.php/unterkunft, bzw. erfahren Sie unter +43 (0)7213/6397 bzw. kurverband@badleonfelden.at

§  Als Veranstalter tritt der Verband der Volksdeutschen Landsmannschaften Österreichs (VLÖ) auf
§  Es wird vom Veranstalter kein Tagungsbeitrag eingehoben
§  Als Tagungsgäste können nur jene Teilnehmer berücksichtigt werden, die sich entsprechend der oben angeführten Anmeldemöglichkeiten registriert haben
§  Bei allfälligen Hotelbuchungen müssen sämtliche Nächtigungskosten vom Tagungsgast selbst übernommen werden. Diese Kosten können vom Veranstalter nicht rückerstattet werden.
§  Es können keine Reisekosten oder im Rahmen der Tagung für den Teilnehmer anfallende Kosten vom Veranstalter übernommen werden
§  Hingegen werden die Kosten für die übliche Seminarverpflegung sowie die geplanten Bustransfers im Rahmen der Tagung vom Veranstalter übernommen
§  Anmeldungen können nur bis spätestens 10. Juni 2013 berücksichtigt werden, die Teilnehmeranzahl ist mit 50 Personen begrenzt

Diese Information finden Sie auch auf www.vloe.at/symposium

Auf Ihre Teilnahme freut sich mit freundlichen Grüßen

Ing. Norbert Kapeller
Generalsekretär
____________________________

Verband der Volksdeutschen
Landsmannschaften Österreichs (VLÖ)
Haus der Heimat
Steingasse 25
A-1030 Wien

Dienstag, 21. Mai 2013


REHABILITATION

Hessendorf 20. Mai 2013
Liebe Freunde, liebe Donauschwaben, liebe Leindsleute.
Heute ist wichtige Tag.
Die Rehabilitation für Donauschwaben begint !!!
Ich bin zufrieden, weil ich viel arbeite habe. Mut bis Sieg.
Mit Freundlichen Grußen. Dipl.Ing. Stević Jovica


Gericht: SREMSKA MITROVICA
Richter: KOMLENAC NADA
Anzahl: 7 REH - 21/2013
Datum Am: 20.05.2013.

Rechtskräftiges Gerichtsurteil über RehabilitationbzwBeleg, dass für den einstigen Eigentümer des enteigneten Vermögens Rehabilitation beantragt wurde.




 VIŠEM SUDU U SREMSKOJ MITROVICI

ZAHTEV ZA REHABILITACIJU
SCHMEE TOBIJA  I  SCHMEE ANE   IZ RUME

Predlagač:  SCHMEE BRUNO sa adresom: Atanasija Stojkovića 62  Ruma    22400, koga zastupa ovlašćeni punomoćnik Dip.Ing. Jovica Stević, sa adresom, Radnička 29 22000 Sremska Mitrovica, tel.mob. 064-20-64-825.                

Ja predlagač sam rođen 06.10.1961. godine u Rumi, od oca Josipa Schmee i majke Marije Schmee, devojačko Petković.

Moj deda se zvao Schmee Tobija, rođen 21.01.1912. godine u Rumi, od oca Jakoba Schmee i majke Eve. Umro je 04.11.1988.godine u Sremskoj Mitrovici.

Moja baba se zvala Schme Ana, devojački Đurković, rođena 26.05.1913. godine u Rumi od oca Antuna Đurkovića i majke Marije Đurković devojačko Šill. Umrla je 21.04.1989. godine u Sremskoj Mitrovici.

Moj otac se zvao Schmee Josip rođen 28. marta 1932. godine u Rumi od oca Schmee Tobija i mjake Schmee Ane, devojački Đurković. Umro je 04.12.2004. godine u Irigu.


DOKAZI:

1.Izvod iz matične knjige rođenih za Schmee Bruno, upisan u matično područje Ruma, za 1961. godinu, pod  tekućim broj 468
2.Izvod iz matične knjige rođenih za Schmee Tobija, upisan u matično područje Ruma, za 1912. godinu, pod  tekućim broj 30
3.Izvod iz matične knjige umrlih za Schmee Tobija, upisan u matično područje Sremska Mitrovica, za 1988. godinu, pod tekućim broj 497
4.Izvod iz matične knjige rođenih za Schmee Anu, upisana u matično područje Ruma, za 1913. godinu, pod  tekućim broj 138
5.Izvod iz matične knjige umrlih za Schmee Anu, upisana u matično područje Sremska Mitrovica, za 1989. godinu, pod tekućim broj 209
6.Izvod iz matične knjige rođenih za Schmee Josipa, upisan u matično područje Ruma, za 1932. godinu, pod  tekućim broj 56
7.Izvod iz matične knjige umrlih za Schmee Josipa, upisana u matično područje Irig, za 2004. godinu, pod  tekućim broj 38

Predlagačevi deda i baba Schmee Tobija i Schmee Ana, sa svojom decom Josipom, Mariom i Evom živeli su u Rumi.

Živeli su kući u sadašnjoj ulici Atanasija Stojkovića 62 u Rumi u velikom domaćinstvu, bavili su se poljoprivredom i bili su zemljoradnici.  Posedovali su salaš i 150 katastarski jutara zemlje i nekoliko vinograda i voćnjaka. Bavili su se poljoprivredom i time su izdržavali svoju porodicu. Bili su državljani Kraljevine Jugoslavije, nemačke narodnosti, lojalni građani koji su uredno plaćali porez i u potpunosti poštovali tadašnje zakone i propise, što je bila i odlika i ponašanje čitave nemačke nacionalne manjine u Kraljevini Jugoslaviji.

Schmee Tobija je bio vojnik Kraljevine Jugoslavije. Služio je vojni rok u Makedoniji u Strumici od 1930. do 1932. godine. Čitava porodica Schme nije bila uključena u vojne i političke organizacije tokom Drugog Svetskog rata.
Schmee Tobija kao ugledni stanovnik Rume imao je dosta prijatelja Srba u Rivici i drugim okolnim mestima. Pomagao je partizanski pokret na više načina. Nekoliko puta je poslao hranu i oružje za partizane u Rivici.

Jednu noć 1943. godine kod njega u kući u Rumi su boravili 10 nemačkih vojnika. Schmee Tobija ih je počastio vinom i rakijom. Oni su se svi napili i tada su u pijanstvu otkrili tajnu da će sutra ujutro opkoliti selo Rivicu i pohvatati sve partizane iz Rivice.
Kada su nemački vojnici zaspali Schmee Tobija je sa konjem odjahao u Rivici i obavestio vođu partizana u selu da se sklone iz sela. Taj partizanski komadant sela Rivica će mu kasnije i spasti život.

U oktobru 1944. godine čitava porodica  Schmee se sa ostalim pripadnicima nemačke narodnosti iz Rume spremala se da sa zaprežnim vozilima sa malo hrane i najnužnijim stvarima, da se evakuiše u Austriju, pred dolaskom jedinica Crvene armije i partizana.

Evakuacija je organizovana u dve grupe. Prva grupa je krenula 18. oktobra, a druga sutradan 19. oktobra. Većina rumskih Nemaca se evakuisala iz Rume. U Rumi je živelo oko 9000 stanovnika od toga je bilo oko 7000 Nemaca.

Schmee Tobija je ipak odlučio da ostane u Rumi. Raspakovao je stvari i odpregao je zaprežna kola. Smatrao je da je nevin i da nikom ništa nije skrivio. U Rumi je ostalo oko 1500 pripadnika nemačke manjine.

Čim su partizani ušli u Rumu, prvih dana meseca novembra 1944. godine, počinju hapšenja i ubijanja rumskih Nemaca. Schmee Tobija je sa većinom odraslih nemačkih muških stanovnika Rume bio zatvoren u Hrvatskom domu. Bilo je to 11. i 12. novembra 1944. godine. U ta dva dana streljano je oko 200 Nemaca iz Rume, bez suđenja i sudskog postupka. Sahranjeni su u masovnoj grobnici na sadašnjem mestu gde je vašarište, na takozvanim Rupama.

Kada se uveče 12. novembra Schme Tobija spremao da bude izveden na streljanje, uveče je slučajno pored zgrade Hrvatskog doma prolazio partizanski komadant sa viskom činom iz Rivice, koji je poznavao Schmee Tobija.

Kada ga je prepoznao iznenadio se i zapitao ga je šta tu radi?

Odmah je naredio partizanima koji su čuvali zgradu Hrvatskog doma da Schmee Tobija puste. Čak je naredio i postavio da 7 dana bude straža ispred kuće Schmee Tobija, jer je tih dana bilo dosta ubistava lokalnog nemačkog stanovništva.

Tako je Schmee Tobija uspeo da spase život. Ipak izgubio najveći deo svoje imovine. Schmee Tobiju je oduzeto dosta zemlje, kao pripadniku nemačke nacionalne manjine u Jugoslaviji.
U to vreme Schmee Tobija nije smeo da se buni i traži svoja prava. Bila su teška vremena i svako protivljenje novoj narodnoj vlasti ga je moglo koštati života, koji je pukom srećom spasao, zahvaljujući partizanskom komadantu iz Rivice.

Na osnovu odluke Antifašističkog Veća Narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ-a) od 21. novembar 1944. godine i  tumačenja tačke 2 stav 1 iste odluke i člana 30. Zakona o konfiskaciji od 9.6.1945. godine, posle sprovođenja postupka utvrđivanja ličnih i imovinskih podataka na osnovu Odluke Sreske komisije za  konfiskaciju u Rumi broj 4976 od 20.02.1946. godine i Zaključka o konfiskaciji Sresko komisije za  konfiskaciji  od 20.02.1946. godine, Posl. Br II.Konf. 3418/46  i izveštaja Mesnog Narodnooslobodilačkog odbora u Rumi broj 409 od 12. 02.1946. godine, konfiskuje se imovina Schmee Tobija i Schmee Ane rođene Đurković u korist države iz razloga što su imenovani bili nemačke narodnosti i nisu pomagali narodno-oslobodilački pokret.
Kažnjeni su konfiskacijom velikog dela svoje imovine, bez dokaza, samo na osnovu pretpostavki, te njihovo kažnjavanje sadrži političku i ideološku konotaciju. Time su im uskraćena osnovna građanska prava i slobode, odnosno pravo na imovinu i nepovredivost privatne svojine, a nad njima je  primenjena diskriminacija na osnovu nacionalne pripadnosti.
Razlog konfiskacije u korist države i oduzimanja pokretnih i nepokretnih stvari, je bio taj, što su članovi porodice Schmee iz Rume bili građani nemačke narodnosti i što nisu pomagali tadašnji pokret otpora u Jugoslaviji.


DOKAZI:

8.Odluka Sreske komisije za  konfiskaciju u Rumi broj 4976 od 20.02.1946. godine

9.Zaključak o konfiskaciji Sresko komisije za  konfiskaciji  od 20.02.1946. godine, Posl. Br II.Konf. 3418/46  
  
10.Potvrda Arhiva Vojvodine iz Novog Sada  od 13.05.2013. godine, Broj III 291-1522/2-13 da Šme Tobi i Šme Marija nisu evidentirani na spisku Komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagač u Vojvodini, niti su na spiskovima ratnih zločinaca, narodnih neprijatelja, osuđenih lica i presuda vojnih sudova.

Molim da Viši sud u Sremskoj Mitrovici, na osnovu ovlašćenja iz člana 5 Zakona o rehabilitaciji (Službeni glasnik Republike Srbije broj 33/06) donose


REŠENJE



USVAJA SE ZAHTEV predlagača Schmee Brune iz Rume za  rehabilitaciju njegovog dede i babe  SCHMEE TOBIJA I SCHME ANE  iz Rume, pa se utvrđuje da su imenovani bili žrtve progona i nasilja iz političkih razloga, pa se poništava i Odluka o konfiskaciji imovine Nemaca pri Sreskoj komisije za  konfiskaciju u Rumi, broj 4976 od 20.02.1946. godine, kao i sve odluke o konfiskaciji,  kao i pravne posledice ovih odluka.




U Sremskoj Mitrovici   20.05.2013. godine                                                                                                                                                                                                       




Za podnosioca zahteva Schmee Brunu, punomoćnik Dip.Ing. Jovica Stević.



PRILOG:


11. Ovlašćenje-punomoć  za Jovicu Stevića o zastupanju.
12.Odluka iz Službenog glasnika Demokratske Federativne Jugoslavije, broj 2 od 6.2.1945. Član 1. stav 2. o prelazu u državno vlasništvo imovine Nemaca u Jugoslaviji.
 13.Član 5. Zakona o rehabilitaciji Republike Srbije objavljen u službenom glasniku RS 33/2006 od 17.04.2006. godine.

  
DOKAZI

1.Izvod iz matične knjige rođenih za Schmee Bruno, upisan u matično područje Ruma, za 1961. godinu, pod  tekućim broj 468

2.Izvod iz matične knjige rođenih za Schmee Tobija, upisan u matično područje Ruma, za 1912. godinu, pod  tekućim broj 30

3.Izvod iz matične knjige umrlih za Schmee Tobija, upisan u matično područje Sremska Mitrovica, za 1988. godinu, pod  tekućim broj 497

4.Izvod iz matične knjige rođenih za Schmee Anu, upisana u matično područje Ruma, za 1913. godinu, pod  tekućim broj 138

5.Izvod iz matične knjige umrlih za Schmee Anu, upisana u matično područje Sremska Mitrovica, za 1989. godinu, pod  tekućim broj 209

6.Izvod iz matične knjige rođenih za Schmee Josipa, upisan u matično područje Ruma, za 1932. godinu, pod  tekućim broj 56

7.Izvod iz matične knjige umrlih za Schmee Josipa, upisana u matično područje Irig, za 2004. godinu, pod  tekućim broj 38

8.Odluka Sreske komisije za  konfiskaciju u Rumi broj 4976 od 20.02.1946. g.

9.Zaključak o konfiskaciji Sresko komisije za  konfiskaciji  od 20.02.1946. godine, Posl. Br II.Konf. 3418/46 

10.Potvrda Arhiva Vojvodine iz Novog Sada  od 13.05.2013. godine, Broj III 291-1522/2-13 da Šme Tobi i Šme Marija nisu evidentirani na spisku Komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagač u Vojvodini, niti su na spiskovima ratnih zločinaca, narodnih neprijatelja, osuđenih lica i presuda vojnih sudova

11.Ovlašćenje-punomoć  za Jovicu Stevića o zastupanju.

12.Odluka iz Službenog glasnika Demokratske Federativne Jugoslavije, broj 2 od 6.2.1945. Član 1. stav 2. o prelazu u državno vlasništvo imovine Nemaca u Jugoslaviji.

13.Član 5. Zakona o rehabilitaciji Republike Srbije objavljen u službenom glasniku RS 33/2006 od 17.04.2006. godine.


Samstag, 11. Mai 2013


Sehr geehrte Damen und Herren,

der Verband des Volksdeutschen Landsmannschaften Österreichs (VLÖ) wird im Rahmen der grenzüberschreitenden Landesausstellung 2013 „Alte Spuren – Neue Wege“ (Oberösterreich-Südböhmen) vom 14. bis 16. Juni 2013 im Hotel Falkensteiner in Bad Leonfelden ein Symposium unter dem Titel „Irrwege eine Jahrhunderts – vom Täter zum Opfer und vom Opfer zum Täter“ abhalten.

Der Grenzraum Oberösterreich-Südböhmen ist nachhaltig durch die Vertreibung der deutschsprachigen südböhmischen Bevölkerung und der Zerstörung von über 800 Böhmerwalddörfern nach 1945 gekennzeichnet sowie durch die Tatsache, dass tausende vertriebene Böhmerwäldler in Oberösterreich ihre neue Heimat fanden. Im Rahmen dieses Symposiums sollen die Gemeinsamkeiten und auch die Verwerfungen des 20. Jahrhunderts des oberösterreichisch-südböhmischen Grenzraums aufgezeigt werden und Wege gefunden werden, um  tradierte Ressentiments und bestehende Irritationen abbauen zu können, damit tatsächlich das Europa der Regionen und das Europa der Bürgerinnen und Bürger verwirklich werden kann.

Als VLÖ-Generalsekretär und Initiator dieses Symposiums erlaube ich mir, Ihnen das vorläufige Ablaufprogramm in der Anlage zu übersenden, um Ihnen hinsichtlich Ihrer allfälligen Teilnahme die Terminplanung zu erleichtern. Wir bitten Sie, dieses Programm ebenfalls an Interessierte weiterzuleiten, die auf elektronischem Wege für uns nicht erreichbar sind bzw. in unserem Verteiler nicht erfasst sind. Ein detailliertes Programm sowie Informationen im Zusammenhang mit der Anmeldung, Hotelbuchung, Anreise und Kosten werden wir Ihnen in den nächsten Tagen ebenfalls auf diesem Wege zusenden.

Mit freundlichen Grüßen

Ing. Norbert Kapeller
Generalsekretär

Freitag, 10. Mai 2013

http://www.youtube.com/watch?v=J3DsLPq884M







Film je titlovan na srpski jezik 

Nemačka 2005, 137 min.
Režija: Florijan Henkel fon Donersmark
Uloge: Martina Gedek, Ulrih Mie, Sebastijan Koh…

Istočni Berlin osamdesetih godina.Kapetana Gerda Vizlera, specijalistu za prisluškivanje, agenta istočnonemačketajne policije Štazi boje se i sopstveni ljudi. Njegov nadređeni, i prijatelji iz mladosti Grubic, postavlja ga da prisluškuje pozorišnog režisera Georga Drejmana osumnjičenog za neposlušnost režimu. Ono što počinje kao rutinskislučaj preokrenuće Vizlerov život. Zato je zaslužna i životoljubiva glumica Krista-Marija Ziland, Drejmanova partnerka koju želi i ministar kulture.Detaljno istražena drama Florijana Henkela von Donersmarka koja ne govori onostalgiji nego o izgubljenosti individue u totalitarnom sistemu.



Deutschland 2005, 137 Min
Regie: Florian Henckel von Donnersmarck
Darsteller: Martina Gedeck, Ulrich Mühe, Sebastian Koch…

Ostberlin Mitte der 80er Jahre. Als Verhörspezialist wird Stasi-Hauptmann Gerd Wiesler selbst von den eigenen Leuten gefürchtet. Nun setzt ihn seinVorgesetzter und Jugendfreund Grubitz auf den der Linienuntreue verdächtigen Theaterregisseur Georg Dreyman an. Was wie ein Routinefall beginnt, entwickelt sich zum Wendepunkt in Wieslers Leben. Nicht ganz unschuldig daran: Dreymanslebenslustige Hauptdarstellerin, die auch vom Kultusminister begehrte Christa-Maria Sieland).

Mittwoch, 1. Mai 2013



3.ŠTRUDELFEST
SREMSKA MITROVICA
SUBOTA 25. MAJ 2013. - 17 ČAS
ORGANIZATOR:
NEMAČKI KULTURNI CENTAR
GETE  SREMSKA MITROVICA

1.ŠTRUDELFEST 2011. GODINE JE OTVORIO RUDOLF WIESS 
PREDSEDNIK NEMAČKOG NARODNOG SAVEZA IZ SUBOTICE

2.ŠTRUDELFEST 2012. GODINE JE OTVORIO  CEH STEFAN
PREDSEDNIK NEMAČKOG KULTURNOG CENTRA GETE IZ SR. MITROVICE